Ogłoszenia Duszpasterski
Kościół Braci Mniejszych Kapucynów w Zakroczymiu
III Niedziela Wielkiego Postu 12. 03. 2023
- Trwa okres Wielkiego Postu, czyli przygotowanie do Świąt Wielkiej Nocy Pana. Nabożeństwa wielkopostne w naszym kościele odprawiane są co piątek o godz. 17.00 – droga krzyżowa i w niedzielę o 16.45 – gorzkie żale z kazaniem pasyjnym.
- Codziennie o godz. 17.00 zapraszamy na wspólny różaniec, a w każdy czwartek o 16.30 na adorację Najświętszego Sakramentu, aby modlić się za nasze rodziny, parafię, Kościół, Ojca św., Ojczyznę i w wielu innych intencjach polecanych Panu Bogu.
- Przyłączamy się do apelu Przewodniczącego KEP arcybiskupa Gądeckiego, który wzywa wszystkich ludzi dobrej woli, aby nie niszczyć dobra wspólnego jakim jest dziedzictwo świętego Jana Pawła II. (można przeczytać oświadczenie).
- Zachęcamy do zamawiania intencji mszalnych. Intencje mszalne można zamawiać przy furcie klasztornej, w zakrystii, albo przez internet.
- Można już składać ofiary na kwiaty do ciemnicy i grobu Pańskiego. Ofiary będą przyjmowane przy furcie, w zakrystii, w kawiarence po mszach niedzielnych bądź w kopercie na tacę.
- Zachęcamy do zakupu i lektury katolickich tygodników „Niedziela”, i „Gość Niedzielny”.
- Polecamy waszym modlitwom naszych współbraci, którzy prowadzą liczne rekolekcje parafialne i spowiadają w okolicznych parafiach.
- Przypominamy, że w tym miesiącu papieskie intencje wzywają do modlitwy za pokrzywdzonych w Kościele. Za ofiary nadużyć Módlmy się za tych, którzy cierpią z powodu zła wyrządzonego im przez członków wspólnoty kościelnej, aby właśnie w Kościele znaleźli konkretną odpowiedź na swój ból i swoje cierpienia.
- Wszystkim naszym dobrodziejom i ofiarodawcom za ofiary i dary złożone na rzecz kościoła i klasztoru składamy serdeczne podziękowanie i zapewniamy o naszej modlitwie w waszych intencjach w czasie Mszy św. za braci i dobrodziejów oraz w naszych zakonnych pacierzach.
OŚWIADCZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
W ZWIĄZKU Z PUBLIKACJAMI DOTYCZĄCYMI
METROPOLITY KRAKOWSKIEGO KARD. KAROLA WOJTYŁY
Święty Jan Paweł II to jeden z najwybitniejszych papieży i największych Polaków. Jego papieskie przepowiadanie, apostolskie wizyty, a także wysiłki dyplomatyczne przyczyniły się do wzrostu duchowego milionów ludzi na całym świecie. Dla nich Papież Polak był i pozostaje moralnym punktem odniesienia, nauczycielem wiary, a także orędownikiem w niebie.
W tym świetle szokujące są próby zdyskredytowania jego osoby i dzieła, podejmowane pod pozorem troski o prawdę i dobro. Autorzy tych dyskredytujących głosów podjęli się oceny Karola Wojtyły w sposób stronniczy, często ahistoryczny, bez znajomości kontekstu, bezkrytycznie uznając tworzone przez Służby Bezpieczeństwa dokumenty za wiarygodne źródła. Nie wzięli przy tym pod uwagę istniejących raportów i opracowań, które rzetelnie ukazują jego słowa i czyny. Członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski już raz podkreślili (18 listopada 2022 roku), że medialny atak na kard. Karola Wojtyłę, a następnie Papieża Polaka i jego pontyfikat ma swoje głębsze przyczyny.
Chciałbym w tym miejscu wyrazić moje serdeczne podziękowanie tym wszystkim, którzy w ostatnim czasie bronią dziedzictwa i osoby św. Jana Pawła II, który m.in. przyczynił się do wyzwolenia Polski i innych państw spod sowieckiego komunizmu.
To właśnie poczynając od decyzji Jana Pawła II, Kościół podjął zdecydowany wysiłek powołania struktur i opracowania jednoznacznych procedur, by zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży, należycie ukarać winnych przestępstw seksualnych, a przede wszystkim wspomóc osoby skrzywdzone. Wydając dokument Sacramentorum sanctitatis tutela dla całego Kościoła, który uznaje krzywdę wyrządzoną dziecku w sferze seksualnej za jedno z najcięższych przestępstw, Jan Paweł II zobowiązał wszystkie episkopaty świata do wprowadzenia szczegółowych norm postępowania w takich przypadkach. Była to decyzja ze wszech miar bezprecedensowa i przełomowa.
Obrona świętości i wielkości Jana Pawła II nie oznacza, oczywiście, twierdzenia, że nie mógł on popełniać błędów. Bycie pasterzem Kościoła w czasach podziału Europy na Zachód i blok sowiecki oznaczało konieczność mierzenia się z niełatwymi wyzwaniami. Trzeba też być świadomym tego, że w tamtym okresie obowiązywały, nie tylko w Polsce, inne niż dzisiaj prawa, inna była świadomość społeczna i zwyczajowe sposoby rozwiązywania problemów.
Wzywam zatem wszystkich ludzi dobrej woli, by nie niszczyć wspólnego dobra, a do takiego należy niewątpliwie dziedzictwo Jana Pawła II. Polacy winni pamiętać o błogosławieństwie, jakie Opatrzność dała nam za sprawą tego Papieża.
Warszawa, 9 marca 2023 roku
Abp Stanisław Gądecki
Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski